A náthának a következménye az arcüreggyulladás, középfülgyulladás, orrmandula-gyulladás, légcsőhurut, hörghurut. Ezért komolyan kell venni ezt a mindennapinak tűnő betegséget.
A nátha szempontjából nagyvárosokban élő, és a közösségbe kerülő gyermekek az igazán veszélyeztetettek. A kórokozók elszaporodásának megakadályozására pedig a legegyszerűbb gyógymód a folyamatosan termelődő, kórokozókkal telített orrváladék rendszeres, alapos eltávolítása. Ezért mielőbb tanítsuk meg a gyereket a helyes, alapos orrfújásra.
Trükkök
Különböző trükkös megoldásokat kell kitalálnunk, hogy a gyermek megértse, hogyan lehet hatékonyan, erőteljesen kifújni az orrát.
- Ennek egyik módja például az, hogy az asztalra tollpihét (vattagombócot vagy pingponglabdát) teszünk, és megmutatjuk, hogyan tudjuk mi orrfújással, csukott szájjal átjuttatni hozzá a másik oldalra.
- Már nálunk is kapható a gyógyszertárakban egy olyan lufi, aminek az orrhoz illeszkedő toldaléka van. A gyermekek mindig szívesen felfújják a lufit az orrukkal is. Közben a másik orrfelet be kell fogni. Ezzel olyan légnyomást lehet létrehozni az orrban, hogy az eldugult orrból kiinduló kis csatorna, a fülkürt kinyílik.

Fülmelegítés
Klinikai tapasztalat bizonyítja, hogy a fülkagylókra helyezett meleg reflexesen javítja ennek a vékony kis csatornának a működését. Ezért javaslom – már megelőzésképpen is – a fülek melegítését a náthás gyermekeknél. Nem folyamatosan kell melegben tartani, hanem naponta többször körülbelül 20 perces időtartamig. Ez egy ingerkezelés, és a hőmérsékletváltozás kiváltotta inger játszik szerepet a fülkürt funkciójának javításában. Erre a célra javaslom fülmelegítő gyógysapkát, ami mindkét oldalon egyidejűleg melegíti a füleket.
Az egészséges csecsemő piciny orra szerencsés esetben nem igényel tisztítást.
Váladékleszívás
A legegyszerűbben és leghatékonyabban szívótechnikával lehet az orrból a váladékot eltávolítani. Ezt körültekintő módon könnyű kézzel és jó technikával a náthás újszülött orrából is megtehetjük. Gyógyszert csak az orrváladék eltávolítása után célszerű az orrüregbe juttatni, mert csak a tiszta orrban tud az orrnyálkahártya a gyógyszerrel kapcsolatba kerülni, és így lesz hatásos a kezelés. Az orr belsejét bélelő nyálkahártya fontos élettani működést végez. Megszűri, megnedvesíti és melegíti a belélegzett levegőt. Ennek a három feladatnak csak a jól működő orrlégzés esetében tud megfelelni.
Dr. Somi Ildikó
gyermek fül-orr-gége szakorvos
You must be logged in to post a comment.