A szülők a krémeket és a kenőcsöket védő bevonatoknak tartják, amikkel óvni lehet a kisgyermekek bőrét az erős napsugárzástól vagy a támadó téli fagytól. Olyan gyógyszereknek gondolják azokat, amikkel elő lehet segíteni a sebgyógyulást, csökkenteni lehet az allergiás viszketést stb.
Bár sok hasonlóság van a kenőcsök és krémek között, néhány tulajdonságukban eltérnek: az állagot, az összetételt tekintve, illetve gyógyszer-technológiai szempontból van különbség a krémek és kenőcsök között.
Mit kell tudni a krémekről és a kenőcsökről?
- Leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogy a krémek lágyabb állagúak, könnyebben kenhetők, míg a kenőcsök viszkózusabbak, általában zsírosabb tapintásúak és nehezebben oszlathatók el a kezelendő felületen.
- A krémeket vizesebb jellegüknél fogva általában reggeli, nappali használatra javasolja a kezelőorvos, gyógyszerész, míg a kenőcsöket inkább esti, éjszakai használatra ajánlják.
- Jó tudni, hogy sok esetben ugyanazon hatóanyagot megegyező koncentrációban tartalmazó krém és kenőcs is létezik.
- A krémek elnevezése latinul „Cremor”, a kenőcsöké „Unguentum”; ilyen néven is szerepelhet a gyógyszerforma a recepteken vagy a gyógyszerek dobozain.

A krémek, kenőcsök használatakor a következőket kell szem előtt tartani:
- Bármilyen krémet vagy kenőcsöt csak előzetesen megtisztított, azaz megmosott, és szárazra törölt bőrfelületen szabad csak alkalmazni! A koszos bőrre kent készítmény a bőrön lévő szennyeződésnek a bőr mélyebb rétegeibe való bekerülését is elősegítheti.
- A kenőcsök és krémek jelentős részének a betegtájékoztatójában szerepel, hogy nyílt sebre, égett bőrfelületre, nyálkahártyákra (orrba, szájba), illetve szembe nem szabad azoknak kerülni. Az alkalmazás során komolyan kell venni ezt az intést, mert ellenkező esetben nem csak a bőrben, de a vérben is megjelenhet viszonylag magas koncentrációban a krémek, kenőcsök hatóanyaga, ami mellékhatásokhoz vezethet. Vannak persze kivételek: a mellbimbó és a mellbimbóudvar területe – szoptatás előtt le nem mosandó – lanolinos védőkenőcsökkel bekenhető vagy egyes sebkezelő szerek a be nem hegedt sebre is rákenhetők,- a betegtájékoztatóban foglaltak szerint eljárva.
Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész
You must be logged in to post a comment.