Mit ehetnek a csecsemők és mit nem? A legkisebbek táplálásának kérdése (mondhatni divatja) koronként, régiónként jelentős eltéréseket mutat. Nem árt tudni, hogy hogyan is jelentkezik az allergia!A különféle allergiáktól való – sokszor indokolatlan és túlzott – félelem nyomai észrevehetők a csecsemőknek készült minta-étrendekben is. A szülők gyakran az allergia jeleit vélik felfedezni csemetéjükön egy-egy új, a csecsemő étrendjébe elsőként bevont étel után. Nem árt tudni, hogy hogyan is jelentkezik az allergia. Mik a tipikus tünetek?
Az ételallergiát okozó egyik leggyakoribb allergén a tehéntej-fehérje
Az általa kiváltott allergia gyakoriságára vonatkozóan a különféle forrásokból származó statisztikai adatok eltérőek, körülbelül 2 és 8 % közé tehető az érintett csecsemők/kisgyermekek aránya.
A tehéntej-allergiás betegek panaszai a következők lehetnek:
- bőrkiütések megjelenése
- atópiás ekcéma jelentkezése (a tehéntej-allergiás csecsemők, kisgyermekek mintegy felére jellemző)
- gyomor- és bélrendszeri panaszok: hasmenés, hányás (az érintettek mintegy egyharmadára-felére jellemző)
- refluxos tünetek jelentkezése (reflux = a gyomorsavval és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombél-tartalom a normális haladási iránnyal ellentétesen haladva visszajut a nyelőcsőbe)
- a várt súlybeli gyarapodás elmaradása
- orrdugulás/orrfolyás, hörgőgyulladás egyéb, fertőzésre utaló jelek nélkül
- hosszan tartó, vigasztalhatatlan sírás
Általában azonnal jelentkezik
A tehéntej-allergiás esetek több, mint 90 %-ánál a tehéntej étrendbe iktatását követően már az első hónapban megfigyelhetők a fent írt panaszok, illetve azok közül néhány jelentkezése. Nem jellemző az, hogy a hónapok óta tehéntejet fogyasztó kisgyermek egyszer csak hirtelen „allergiás” lesz.
A korai felismerés fontos
Mivel a tünetek némelyike összetéveszthető különféle, egyéb betegségek által okozott panaszokkal, a tehéntej-allergiára nem minden esetben derül fény. Az időben fel nem ismert allergia növekedésbeli-, fejlődésbeli lemaradásokkal járhat a kisgyermekeknél, és a hosszan tartó, ok nélkülinek vélt nyűgösség, sírás az egész család számára problémát jelenthet.
Felismert, vagy tehéntej-allergiásnak vélt tünetek esetén a gyermekorvos mielőbbi felkeresése javasolt, aki egyértelműsíti a panaszok hátterében meghúzódó okot, és iránymutatást ad a kisgyermek táplálására vonatkozóan.
Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész
You must be logged in to post a comment.