Budapesten és több nagyvárosban a parlagfű pollenkoncentrációja igen magas. A virágzás augusztus második felében, szeptember elején csúcsosodott ki, s egészen az első fagyokig elhúzódhat. Magyarországon minden ötödik ember allergiás a parlagfűre, a betegek száma egyre nő, a gyerekek közül már minden harmadik allergiás.
Az allergia kialakulását elsősorban a veleszületett hajlam, vagyis öröklött tényezők határozzák meg. Gyakrabban lesznek légúti allergiások, akiknek a családjában van asztmás vagy allergiás. Dr. Krasznai Magda, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikájának adjunktusa szerint ennek ellenére nem törvényszerű, hogy a gyermek allergiás lesz, ha van allergiás a családban.
Az allergia kialakulásának okai
A hajlamon és a környezet pollenterhelésén túl egy sor egyéb külső hatás is befolyásolhatja az allergia kialakulását. Ide sorolhatjuk az aktív és passzív dohányzást, a rendszeres antibiotikum használatát, az egészségtelen táplálkozást és a fokozott stresszt, mert ezek mind gyengítik az immunrendszert. Tehát ezek kerülésével csökkenhet az allergia kialakulásának esélye.
Mire kell figyelni a legkisebbeknél?
Az anyatejes táplálás fontosságán túl a legtöbb szülő tudja, hogy az új ételeket fokozatosan kell bevezetni a gyermek étrendjébe. Azt viszont kevesen tudják, hogy azoknak, akik már allergiások vagy hajlamosak rá, szezonban érdemes bizonyos ételeket kerülni – parlagfű esetében ezek az ételek a görög- és sárgadinnye, a banán, a paradicsom, az uborka, a cukkini és a tök. Ezeknek a növényeknek az allergénszerkezete ugyanis hasonló a parlagfű virágporához, így elfogyasztva ugyanolyan allergiás reakciót válthatnak ki a szervezetből, mint a parlagfű – ezt nevezzük keresztreakciónak.
- allergén környezet
Dr. Krasznai Magda szerint a hajlamon kívül allergiát kiváltó tényező az allergén jelenléte és mennyisége a környezetben. Ezért lényeges, hogy a gyerektábor vagy a nyaralás helyét ennek figyelembe vételével válassza meg a család, vagyis utazzanak lehetőleg a hegyekbe vagy tengerpartra nyaralni. A levegő pollen koncentrációja mellett a levegő tisztasága is igen fontos. Tény, hogy a nagyvárosokban arányosan a legtöbb az allergiás a magas légszennyezés miatt.
Ha mégis allergiás lesz a kicsi: immunterápia
Az is előfordulhat, hogy minden óvintézkedés ellenére mégis allergiás lesz a gyermek. Dr. Krasznai Magda szerint ezen lehet változtatni, a tüneteken lehet enyhíteni.
Tévhit ugyanis, hogy az allergia nem múlhat el, hogy az allergiából nem lehet kigyógyulni. A legtöbben valóban a tüneti kezelést ismerik (antihisztaminok, szteroid tartalmú készítmények), de valójában a megerősített immunrendszer le tudja győzni az allergiát, pontosabban meg tudja tanulni a „helyén kezelni” az allergént. Az allergia ugyanis az immunrendszer zavara. Azért alakul ki, mert a szervezet egyes anyagokat – mint például a parlagfű pollenje – „veszélyes idegenkén” azonosít, arra túlérzékeny módon, indokolatlanul reagál. Ezt a helytelen immunválaszt az úgynevezett specifikus immunterápiával módosítani lehet. Egy ugyanolyan elven működik, mint például az oltás: az allergén tisztított kivonatát juttatják be a szervezetbe (például folyadék formában a nyelv alá), fokozatosan növelve a dózist az immunrendszer megtanítható a helyes „válaszra”, arra hogy az ártalmatlan anyagra ne túlérzékeny módon reagáljon. Ilyen deszenzibilizáló kezelésekkel két-három szezon alatt a tünetek csökkenthetők, vagy teljesen megszüntethetők.
Jelenleg ez az egyetlen kezelési mód, amely az allergiát kiváltó okra hat. Különösen a bőr alá fecskendezett allergénekkel történő kezelésről gyűlt össze nagy mennyiségű tapasztalat, jelenleg viszont egyre inkább elterjedt a betegek számára is kényelmesebb nyelvalatti cseppekkel történő alkalmazási mód. Hazánkban jelenleg az allergénekkel szembeni túlérzékenység végleges megoldását ígérő immunterápia még elhanyagolt kezelési alternatíva.
Semmelweis Egyetem
You must be logged in to post a comment.