Május első vasárnapja az anyák ünnepe. Anyáké, nagyanyáké, dédanyáké…Csak róluk kevesebb szó esik ilyenkor. Pedig ők is anyukák!
Ráadásul nagymamának (netalán dédnagymamának) lenni egyáltalán nem könnyű feladat!
Napjainkban bölcsebbnél-bölcsebb útmutatásokat olvashatunk arról, hogyan váljék valakiből jó anya, míg az ideális nagymama-kép megrajzolása valahogy háttérbe szorul. Ezen próbálunk most segíteni: néhány jó tanáccsal, hogy minden nagymamából az unkák kedvenc szupernagyija” lehessen!
Milyen az ideális nagymama?
Ez persze családonként változó elvárásokat jelent, de az biztos, hogy a „szupernagyi” az unokái kedvence és példaképe is egyben, akinek sok-sok „feladata” közül az egyik legfontosabb „dolga” a család összetartása. Mindez pedig lehetetlen anélkül, hogy a nagymama – generációs különbség ide vagy oda – rá ne hangolódjék az unokái „hullámhosszára”. Ez nem kis feladat a nagyik részéről és bizony nagy odafigyelést és nyitottságot is kíván! Éppen ezért nem árt, ha figyelembe veszünk néhány tényezőt. Nézzünk ezek közül egy-kettőt!
Mindenekelőtt azt nem szabad szem elől téveszteni, hogy mint minden sikerért, a „szupernagyiságért” is meg kell dolgozni. Lehet, hogy az eredmény nem jelentkezik egyik pillanatról a másikra, azért nem szabad elkeseredni! Íme néhány tudnivaló a „szupernagyivá” válás rögös útján:
Odafigyelés
Nem titok: a minden tekintetben elismert nagymamának sok-sok energiával és maximális odafigyeléssel kell a család felé fordulnia! Például nem szabad ingadozni, ha az unokára kell vigyázni vagy a család nem tudja megszervezni az életét – a nagyszülői segítségnek házhoz kell mennie! Mindezt pedig úgy, hogy a buzgalom ne legyen túlzó és tolakodó.
Kommunikáció
De nemcsak a jelenlét, hanem a családdal folytatott kommunikáció is elengedhetetlen része a harmonikus viszony kialakításának! Hasznos például elkerülni a túlságosan erős kritikát a gyermeknevelés tekintetében, mert ezt a szülők gyakran saját szülői feladatkörük csorbításaként élik meg. Ugyanilyen lényeges pont a szülők közti vitahelyzetben való ítészkedés elkerülése is! A gyermekekkel, unokákkal zajló beszélgetések során pedig tanácsos kerülni a kioktató hangnemet, sokkal jobb eredményre vezet a baráti, megértő stílus.
Erőnlét
Nincs párja annak a nagymamának, aki csak indokolt esetben beszél fáradtságról, gyengeségről és helyette inkább elviszi úszni, biciklizni vagy sétálni a gyerekeket. És mindkét fél számára az a leghasznosabb, ha a nagymama is úszik egyet vagy kerékpárra száll, és (megfelelő sportcipőt választva) nem panaszkodik, ha túl hosszúra sikerül a sétaút. Nagymama korban is kívánatos az aktív, testmozgásban gazdag életforma – az unokáktól függetlenül is! Manapság már a fitnesz-központok nem csak fiatalokat várnak, jó néhány helyen az idősebbeket is felkészült szakemberek tornáztatják meg. Persze mindezek mellett ügyelnünk kell az egészséges táplálkozásra is, mely biztosítja a mindehhez szükséges energiát.
Együttműködés
Nem vitás, hogy egy unokának (jó esetben) két nagymamája van, akiket gyakran össze is hasonlítgatnak (Ki készíti a finomabb süteményt? Kivel lehet többször moziba menni? – az ilyen és hasonló kérdésekre adott válaszok döntik el a „versenyt”.)
Fontos szem előtt tartani, hogy felesleges rálicitálni a másik nagyira! Hasznosabb inkább arra erősíteni, amiben mást tud nyújtani, mint a másik. De a legfontosabb az, hogy a két nagymama kiegészítse egymást. Az unokáknak is az válik a javára, ha a nagymamák együttműködve igyekeznek a kedvükben járni… És nem szabad megsértődni, ha olykor mégis megtörténik az összehasonlítás!
Játékok
Felesleges elhalmozni az unokákat a játékbolt nekik való, összes darabjával, DVD-jével vagy számítógépes játékával … Kerüljön inkább előtérbe a szabadidő kreatív eltöltése, a saját kezű játékkészítés – lehet, hogy jobban fognak örülni egy mókás, általuk varrt rongybabának, mint a legszebb Barbie-nak.
A XXI. század
Fontos szem előtt tartania minden nagymamának, ha kötni, horgolni vagy fúrni-faragni tanítják az unokákat, az ne jelentse azt, hogy elzárkóznak a modern technikától. Fontos, hogy érezzék, a nagyi is érdeklődik a computeres tudományuk iránt, és nem tartja felesleges időpocsékolásnak, ha például interneteznek. Ellenkezőleg: ha van rá mód, a nagyik hasznára is válhat, ha elsajátítják az alapvető számítógépes ismereteket. Mindenki méltányolni fogja, ha a nagymama telefonálás helyett sms-t küld az unokáknak! Ez is elősegítheti azt, hogy a gyerekek úgy érezzék: közös hullámhosszon vannak!
Bizalom
Az unokáknak szükségük van egy „fülre”, mely minden körülmények között meghallgatja őket anélkül, hogy tulajdonosa ítélkezne fölöttük. Különösen olyan dolgokban fontos ez, melyeket nem mernek elmondani a szüleiknek. Ilyenkor jó, ha a nagymama a bizalmas, akinek minden sajgó szívet ki lehet önteni, és biztos, hogy azt hétpecsétes titokként kezeli!
A közvetítő
A gyerekek, az unokák bizalma, és (a kicsit) külső szemlélő pozíciója ideális közvetítő szerepet kölcsönöz a családi konfliktusok megoldásában a nagymamának. Érdemes élni ezzel a lehetőséggel és érzékeltetni azt is, hogy a család tagjai számíthatnak a nagymama élettapasztalatára. Mindez pedig hozzájárulhat az unoka és a szülő nézeteltérések elsimításában, a kritikus helyzetek feloldásában és a döntéshozatalokban is. És ami a legfontosabb: ezáltal helyes megvilágításba kerülhetnek az életkorbeli különbségekből adódó problémák.
A tudás továbbadása
A nagyi főztjére mindenki emlékszik, ahogy a közös vasárnapi ebédekre is…
A nagymamák és unokák közt szövődő szálak közül érdekes köteléket jelenthet a főzés tudománya. Együtt lenni a nagyival vasárnap délelőtt „a kulisszák mögött”, felcsipegetni főzési tudományának egyes morzsáit, megjegyezni a receptjeit, fortélyait – ez nem kis összetartó erőt jelent.
Ilyenkor a konyha a hagyományőrzés színterévé is válik, s a nagymama könnyen privilegizált helyzetbe kerül az unokái előtt. És nem ritkán a cinkosság, az összejátszás a legjobb eszköze ( nem csak) a kulináris értékek továbbadásának. Amikor pedig felnőnek a gyerekek, ezek a percek nem merülnek feledésbe, hanem az addig szerezett ismereteket gyakran már önállóan átültetik a gyakorlatba, így a nagyi, a dédi sajátos ízei visszavezethetik a gyerekeket, az unokákat a „gyökerekhez”. Ez azután hozzájárul az együvé tartozás érzésének, a család egységének erősítéséhez.
Isten áldja a nagymamákat anyák napján!
Galenus
You must be logged in to post a comment.