Az energiaital köznyelvi megfogalmazása egy olyan italt jelent, ami többletenergiát, fokozott testi- és szellemi frissességet ad. A többletenergiát adó italok koffeint vagy/és taurint, vagy ezek hiányában annyi vitamint és egyszerű szénhidrátot tartalmaznak, ami növeli a koncentrálóképességet.
Egy pohár kólában annyi koffein van, mint fél csésze kávéban. A koffein – az energiaitalok fő hatóanyaga – egy széles körben használt alkaloid típusú pszichoaktív anyag, melyet felnőtt- és gyermekkorban is előszeretettel használnak. Legális, könnyű hozzájutni, és a társadalmi elfogadottsága is pozitív.
A hazai kereskedelmi forgalomban kapható energiaitalok koffeintartalma 15 és 32 mg/100 g között változik. Egy dobozos kólában nagyjából 35 milligramm, egy csésze kávéban körülbelül 75 milligramm koffein található. A nagy mennyiségű koffeinfogyasztás akár hányingerrel, hányással, remegéssel, szapora pulzussal, mellkasi fájdalommal, nyugtalansággal, pánikrohamokkal járhat együtt. A koffein egyszeri halálos adagja 10 gramm. A közismert élénkítő hatása mellett függőséget is kivált. E hatása különösen cukorral együtt fogyasztva domináns.
Egyre több gyermek fogyaszt koffeintartalmú termékeket
Mivel egy olyan anyagról van szó, mely több hatásmechanizmussal képes befolyásolni az idegrendszert, fogyasztásával – akárcsak egy gyógyszerrel – óvatosan kell bánni. Alkohollal, könnyű drogokkal illetve a cigarettában lévő nikotinnal együtt a szervezetben nehezen kiszámítható folyamatokat vált ki, melyeknek súlyos következményei lehetnek! A koffeinfogyasztásnak számos nem kívánt hatása is létezik: mivel közeli rokonságban van a kokain és egyéb pszichoaktív anyagok hatóanyagával, additív hatása is létezik.
Míg korábban csak a felnőttek „kiváltsága” volt a kávé és a koffeinfogyasztás, addig mára egyre nő a gyermekkori fogyasztása is, sőt, sokasodik a választék a gyermekekre pozícionált koffeintartalmú termékek között is. Gyermekkorban az alvás-ébrenlét ciklus zavart szenved, különösen hiányos folyadékbevitel mellett, hiszen a koffein kiürülési ideje kb. fél nap, ami függ a testtömegtől, az anyagcsere gyorsaságától, a folyadékfogyasztás mennyiségétől is.
A délután elfogyasztott koffein felületes alvást biztosít csak, ami garantálja a reggeli fáradt ébredést. Az elmúlt harminc évben 70%-kal nőtt a gyermekkorúak koffeinfogyasztása. Ugyan az élelmiszer-biztonsági szervek a koffeint biztonságosnak tekintik, a gyermekeknek nincs rá szükségük! – mondja Vági Zsolt dietetikus
és Dr. Lelovics Zsuzsanna táplálkozáskutató.

A túladagolás halálhoz is vezethet
Az ÁNTSZ adatai szerint azoknál a személyeknél – különösen gyerekeknél, ifjaknál – akik nem szoktak a koffein tartalmú italok fogyasztásához, a túladagolás akár halálhoz is vezethet, ezért is megdöbbentő, hogy a rosszullétről beszámoló személyek 77 százaléka 18 év alatti fiatal, akik között 8-10 éves gyermekek is voltak.
Ki, hol, miért iszik energiaitalt
A tünetekkel jelentkezők legnagyobb része – 23-23 százalék – a 13-14 éves, 15-16 éves és a 19 éven felüli korosztályba tartozott. Az esetek 4 százaléka fordult elő a 8-10 évesek, 12 százaléka a 11-12 évesek és 15 százaléka a 17-18 évesek körében. Az energiaital fogyasztásra az esetek 37 százalékában délután, 26 százalékában délelőtt (tanítási időszak alatt!), 18 százalékában este, 14 százalékában reggel, míg 5 százalékában éjszaka került sor.
Az érintettek egy része több napszakon keresztül és különböző helyszínen is ivott energiaitalt, A legnagyobb arányban azonban otthon (36 %), az iskolában (20%), illetve közterületen, utcán fogyasztották az energiaitalt rosszullétük előtt.
Az energiaitalokat általában azért fogyasztják az emberek, hogy növeljék terhelhetőségüket például a munkahelyen, sportoláskor. Az energiaital nem szomjoltó üdítőital! A szakemberek éppen ezért arra figyelmeztetnek: a túlzott fogyasztás hosszú távon ártalmas lehet, elsősorban a szív- és érrendszerre. A koffeinben gazdag italugyanis emeli a pulzusszámot és a vérnyomást. Egy fejlődésben lévő gyermeki szervezetre mindenképpen veszélyes. Közös ügyünk az energiaitalok fogyasztásával kapcsolatos egészségtudatos magatartás kialakítása.
A túlzott energiaital fogyasztás következményei
A túlzott energiaital fogyasztásnak 229 esetben nem volt maradandó következménye, 123 főt (53%) kellett állapota miatt egészségügyi ellátásban részesíteni. Két esetben feltételezhető, hogy szerepet játszott a gyermekek magas vérnyomásánakkialakulásában. Egy haláleset is előfordult, amely azonban közvetlenül nem hozható összefüggésbe az energiaital fogyasztással, ugyanakkor a fogyasztás körülményei hozzájárulhattak a halál bekövetkeztéhez.
You must be logged in to post a comment.