A PCOS, vagyis a petefészek cisztásodása gyakori probléma a nők körében, melynek számos negatív egészségügyi vonzata van, ráadásul előfordulhat, hogy a párkapcsolatra sincs jó hatással. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája a betegség kezelési módszereit ismerteti.
Ciszták a petefészekben
A PCOS jellemző tünetei:
- menstruációs zavarok
- meddőség
- pattanások
- szőrösödés
- elhízás
- hajhullás
A PCOS, azaz a policisztás ovárium szindróma hétterében a szervezet hormonális zavara áll. Ekkor a megfelelő hormontermelés miatt a peteérés zavart szenved, a tüszők nem képesek megrepedni, így azok könnyen cisztává alakulhatnak. Ugyanis ahhoz, hogy normál peteérés legyen, megfelelő arányban kell lennie a petefészek által termelt tesztoszteron –, illetve ösztrogénszintnek. Ha a rendszerbe hiba csúszik és a hormonháztartás felborul , akkor a nő szervezetében a női és – az alapból is jelen lévő – tesztoszteron férfihormon egyensúlya az utóbbi felé tolódik el.
A nőiességre is hatással van a PCOS
A PCOS nem csupán belső, de külső tünetekkel is járhat, hiszen gyakran okoz pattanásokat, fokozott szőrnövekedést és elhízást. Ez pedig komoly károkat eredményezhet a nők önbizalmában, hiszen sokszor emiatt el kezdik szégyelleni a testüket, ráadásul, ha emiatt késik a családalapítás, úgy még inkább csökken a nőiességükbe vetett hitük. Mindez természetesen a párkapcsolatra is hatással van, hiszen a szexuális élet is gyakran megsínyli a kellemetlen tünetek miatt a megbetegedést – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.
- A kezeletlen PCOS és a várandósság nagyon veszélyes
- A PCOS a szülés után is probléma marad
- Ciszták a petefészken – teherbe lehet így esni?
- Policisztás ovárium szindróma is állhat a meddőség hátterében
Megfelelő kezeléssel a tünetek megszüntethetők
A betegség kezelése többsíkú, ugyanis szénhidrát diéta és rendszeres testmozgás mellett szükség lehet gyógyszeres terápiára is. Ez azért lényeges, mivel a PCOS gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, így kezeletlen esetben könnyen cukorbetegséghez is vezethet.
Amennyiben a beteg nem kíván teherbe esni, akkor a PCOS tüneteinek enyhítésére a fogamzásgátló tabletta is megoldást jelenhet.
Bár mindenki máshogy reagál a fogamzásgátló tablettára, ám azt elmondhatjuk, hogy a PCOS kezelésére a jól megválasztott gyógyszer alkalmas. A kellemetlen tüneteket – úgy, mint a szőrösödés, pattanások, rendszertelen ciklus – megszünteti, így viszonylag hamar vissza lehet nyerni a nőiességet – teszi hozzá dr. Koppány Viktória.
Budai Endokrinközpont