A szülés az anyuka, az apuka, és az újszülött számára is döntő fontosságú. A család későbbi élete, összhangja is függhet a szülés élményétől.
Nem ritka, hogy egy rossz szülésélmény által kialakult félelem miatt nem mernek újabb gyermeket vállalni. Ezért lényeges, hogy az anyuka, az apuka, és ha a családban már van kis jövevény, akkor ő is megfelelő felkészülés után vágjon neki a nagy eseménynek.
Napjainkban a korszerű terhesgondozás szerves része a szülésre való felkészítés. Nincs kialakult és általánosan elfogadott modell. Különböző felkészítő programok léteznek, azonban mindegyik program célja közös:
- a terhesség és szülés alatt a család pszichológiai támogatása
- a szorongás és a félelem megszüntetése,
- a szülési fájdalom csökkentése,
- a szülésre vonatkozó kérgi reflexek kialakítása,
- anya – gyermek – apa kapcsolat erősítése.
Minden intézmény lehetőséget biztosít arra, hogy az apukák is aktív részesei lehessenek a felkészítésnek. A szülés nem az anyuka saját ügye, hanem a család közös nagy eseménye.
Az újszülött világra jöttének legjobb és legtermészetesebb módja a normális, hüvelyen keresztül történő szülés. Vannak azonban olyan anyai és/vagy magzati kórállapotok, amikor a hüvelyi szülés az anyuka és/vagy a magzat egészségkárosodását okozhatja. Ilyenkor a szülész orvos a babát műtéti úton, császármetszéssel segíti a világra. A császármetszés csak egészségügyi indokok alapján végezhető, hiszen minden műtéti beavatkozásnak lehet kockázata. A szülés okozta fájdalmak, kellemetlenségek elkerülése miatt császármetszést nem szabad végezni.
A császármetszés javallatai:
Életmentő
- Anyai
Szívelégtelenség, tüdőödéma, súlyos vérzékenység, epilepszia, méhrepedés.
- Magzat
Súlyos oxigénhiány, fertőzés.
Megelőzés
- Anyai
Korábbi császármetszés, szülőcsatorna rendellenességei, korábbi fájásgyengeség, téraránytalanság (nagy magzat), koraszülés, ikerterhesség egyes esetei, anyai fertőzések.
- Magzati
Súlyos vércsoport-rendellenesség, egyes magzati fejlődési rendellenességek.
Néhány napos kórházi tartózkodás után kisbabáddal hazatérhetsz az otthonodba. Mit hozzon be a párod a baba számára, hogy ne legyen túl sok, vagy túl kevés ruhája a picinek.
Nyáron született baba
- 1 db textil pelenka nyálcsurgásra, büfizésre
- 1 db egyszer használatos pelenka
- 1 db cumisüveg babavízzel
- 1 db rövid ujjú body
- 1 db hosszú ujjú rugdalózó, vékony
- 1 db cérna sapka
- 1 db vékony takaró
- Biztonsági gyermekülés, biztonsági övvel rögzítve.
Télen született baba
- 1 db textil pelenka nyálcsurgásra, büfizésre
- 1 db egyszer használatos pelenka
- 1 db cumisüveg babavízzel
- 1 db hosszú ujjú body
- 1 db hosszú ujjú rugdalózó, vastag
- 1 db cérna sapka
- 1 db vastag takaró
- 1 db bundazsák+ vastag sapka
- Biztonsági gyermekülés, biztonsági övvel rögzítve.
Végre otthon
A család hazaérkezett és új feladatok várnak rá. Pelenkázás, tisztába tevés, fürdetés. Az újszülött baba bőre nagyon érzékeny, sokszor ráncos a túlhordás miatt. A pelenka alatt könnyen gombás bőrfertőzés alakulhat ki, mivel a vizelet kitűnő táptalaj a gombák számára. Az élet első heteiben minden pelenkába hasmenéses jellegű, híg székletet ürít a baba, ami kimarhatja a kis fenekét. Kisbabád bőrének rendszeres ápolásával elkerülheted ezeket a bajokat. Érdemes ellenőrzött alapanyagokból készült babaápolási termékeket választani, melyek nem tartalmaznak tartósítószereket, parabéneket, alkoholt, allergiát okozó illatanyagokat valamint ásványi olajat.
A kisbaba ápolásával, szoptatásával kapcsolatos kérdéseidet nyugodtan tedd fel védőnődnek, akivel már a terhesség alatt megismerkedtél. Keresd fel választott gyermekorvosodat, hogy mihamarabb megvizsgálja gyermekedet. Megbeszélheted vele a kötelezően előírt vitaminok adagolását, a szűrővizsgálatok és védőoltások menetrendjét.
Dr. Tausz István
házi gyermekorvos