A selymes bababőr vízben gazdag, de zsírszegény volta miatt könnyebben kiszárad és érzékenyebb az irritáló hatású anyagokra. A vékony bőr és az éretlen immunrendszer miatt fogékonyabbak a vírusok, gombák és baktériumok okozta bőrfertőzésekre.
A csecsemők bőre lényegében a felnőttéhez hasonló, de mégis speciális ápolást igényel ugyanis hám és irharétege vékonyabb, kapcsolódásuk lazább emiatt sérülékenyebb és hajlamosabb a hólyagképződésre. A verejtékmirigyek és faggyúmirigyek működése még tökéletlen. A bőrfesték kisebb mennyisége miatt pedig könnyebben leégnek.
A selymes bababőr vízben gazdagabb, de zsírszegény volta miatt könnyebben kiszárad és érzékenyebb az irritáló hatású anyagokra. A vékony bőr és az éretlen immunrendszer miatt fogékonyabbak a vírusok, gombák és baktériumok okozta bőrfertőzésekre.

A pelenkakiütés kialakulásának okai
Kialakulásában az első lépés rendszerint a pelenkával fedett bőr felázása. A vizeletből származó nedvesség gyengíti a bőr védőhatását, a bőr átjárhatóbbá válik, könnyebben kidörzsölődik és a mikroorganizmusok is jobban elszaporodnak a pelenkás tájon. A széklettel baktériumok és enzimek kerülnek a pelenkával fedett bőrre, a vizeletből ammóniát szabadítanak fel, a bőr savas vegyhatását lúgosabbá teszik.
Az anyatejes csecsemők széklete savas vegyhatású, a mesterségesen táplált csecsemőké lúgos, ez is magyarázza, hogy az anyatejes táplálás elhagyása után, 6 hónapos kortól fordul elő leggyakrabban pelenkakiütés.
A pelenkakiütésre ezen kívül hajlamosító tényezők:
- étrendi változások,
- antibiotikum-szedés,
- fogzás,
- hasmenés
Súlyosabb esetben gombás fertőzés is kialakulhat
A pelenkás tájon sarjadzógombás fertőzés is előfordulhat. Jellemzők rá az apró, húsvörös, széli részükön hámló foltok, amelyek legtöbbször a végbélnyílás környékéről, vagy a lágyékhajlatból terjednek a pelenkás tájon. Kezelésére gombaellenes hatású krémek, paszták haszálhatók és mindenképp szükséges a gyakori pelenkacsere is. Sokszor egyidejűleg szájpenész is fennáll, ezt is kezelni kell.A pelenkakiütés kezelésének 4 alapvető lépése:
- Gyakori pelenkacsere (minden etetés előtt, vagy után, kakilás után. Célszerű ébredéskor, lefekvés előtt és hosszabb séta, utazás előtt cserélni a pelenkát.)
- Nagy nedvszívóképességű pelenka használata.
- Bőrápoló krém felvitele a baba bőrére – kézzel, vagy a pelenka révén.
- A pelenkás táj bőrének kíméletes tisztítása: enyhén szappanos langyos vízzel, vagy ápolókrémet tartalmazó törlőkendővel. A törlés iránya: elölről hátrafelé!
Dr. Körmendy Miklós
bőrgyógyász
You must be logged in to post a comment.