A nagy pocak és a jelentősebb súlynövekedés ellenére állandóan tenni-venni szeretnének a kismamák az utolsó időkben. Szépítgetik, csinosítgatják a lakást, előkészítik a terepet a kis trónörökös érkezésére. Beindul az ún. fészekrakó ösztön.
Az aktív időszakot használjuk ki, ugyanis az utolsó hónapban már minden mozdulat nehéz, a hatalmas pocak kényelmetlenné válik és a fontos teendők elvégzését is akadályozza. Természetesen nem szabad túlhajtani magunkat, ügyelnünk kell a szervezetünk jelzéseire. Kerüljük a megerőltető munkákat, nem szégyen segítséget kérni, vagy elfogadni.
Kellemetlenségek
Mivel a baba feje még nem „szállt le” a medencébe, a belső szervek összepréselésével légzési nehézségeket okoz. Vigasztaló lehet a tudat, hogy nemsokára (a 36. hétre) a pocak lejjebb ereszkedik, ezért enyhülnek a légzési panaszok és a gyomorégés.
A magzat növekedésével az alhas feszül és a köldök is teljesen ellapul, vagy kidudorodik. A bőr túlfeszülése miatt striák, azaz „terhességi csíkok” jelenhetnek meg a hason, illetve a csípőn. Krémek, olajok használatával segíthetünk a repedések megelőzésében, vagy a kialakult striák láthatóságának csökkentésében. Az ízületek tágulása miatt testünk különböző pontjain fájdalom jelentkezhet, így például a szeméremcsontnál, a medencében, a bordaívben, illetve derék tájon jelentkezhet a kellemetlen érzés.
Jóslófájás, vagy igazi?
Ebben az időszakban már előfordulhatnak jóslófájások, melyek könnyen összetéveszthetőek a szülés megindulásának valódi jeleivel. Ha a hasunk gyakran megfeszül, akkor egy kicsit vissza kell venni a tempóból. Próbáljuk meg többet lazítani és a has feszülésének idején mindig mérjük az egyes fájások között eltelt időt. Ha rendszeres időközönként jelentkezik a has feszülése és a fájások között eltelt idő rövidül, akkor feltétlenül konzultálni kell az orvosunkkal.
Félelem a szüléstől
A nagy naphoz közeledve fokozódó boldogság, a közös életről való álmodozás tölti ki a kismamamák mindennapjait. Gyakran nemcsak az álmodozásban, de az álmokban is már jelen van a gyermek. Természetes jelenség, ha a szüléstől való félelem is helyet kap a kismama gondolataiban, hiszen a baba világra jövetele hatalmas fizikai és pszichés megterhelés a női szervezet számára. Szerencsére a természet – és persze a modern orvostudomány – már sokat segít a nehéz pillanatok elviselésében. És a végeredmény hamar feledteti a kellemetlenebb perceket.
Kórházi csomag
Már ekkor érdemes összekészíteni a kórházi csomagot, hogyha a baba hamarabb érkezne a kiírt időpontnál, akkor a készülődés miatti kapkodás ne okozzon fejtörést, idegeskedést. Egy táskába készítsük be a legfontosabb holmikat.
- Mit tartalmazzon a kórházi csomagunk?
1. Hivatalos papírok:
– Várandós anya gondozási könyve
– TB kártya
– Személyi igazolvány
– Házassági anyakönyvi kivonat, vagy apasági nyilatkozat
2. Ruházat:
– 2-3 db szoptatós hálóing, vagy elöl gombos hálóing
– 2-3 szoptatós melltartó
– eldobható bugyi
– szülés utáni fűzőnadrág (hasleszorító)
– fürdőköpeny
– 2-3 db törülköző
– fürdőpapucs
3. Tisztasági csomag:
– intim betét, vagy inkontinencia betét
– wc papír
– papír wc ülőke
– tisztálkodó szerek (szappan, tusfürdő, testápoló, fogkrém, fogkefe, sampon)
– has- és mellregeneráló krém
4. Szoptatós csomag:
-melltartóbetét,
– mellszívó
– mellvédő krém
– tejelválasztást serkentő tea
Az apasági nyilatkozat
Azoknak a pároknak, ahol a leendő szülők nem házasodtak össze, szükségük lesz egy apasági nyilatkozatra. A területileg illetékes Önkormányzathoz együtt kell a párnak elmennie és a szükséges papírokat kitölteni.
Hogyan fejlődik a baba?
- A 31 hetes magzat már 1600 gramm. A 39 cm-es baba körmei már az ujja hegyéig érnek. Ahogy idegrendszere tökéletesedik, egyre összetettebb mozgáskoordinációra képes.
- A 32 hetes baba 1700-1800 gramm, a bőre alatt egyre vastagabb a zsírszövet. A 40 cm-es Pocaklakó a nap 90-95%-ában alszik. Kutatások bizonyítják, hogy már a magzatok is álmodnak.
- A 33 hetes baba már két kiló. Tüdeje folyamatosan fejlődik, lassan eléri az önálló működéshez szükséges fejlettségi szintet. A 41 cm-es magzat hetente 25 dekával gyarapszik.
- A 34 hetes babák legtöbbje ekkorra már fejjel lefelé helyezkedik el, a születéshez ideális pózt felvéve. A 2200 grammos baba hossza már 42 cm.
- A 35 hetes, 2400 grammos magzat bőre a zsírpárnáknak köszönhetően egyre jobban kisimul és színe is kevésbé pirosas. Tüdeje már szinte teljesen alkalmas a kinti életre.
Simó Tímea, a Pocakosnapló szerzője
Fotók: Pocakosnapló