A XXI. század népbetegségének számítanak szinte a legtöbb fejlett országban a gerincbetegségek, ezért még fontosabb azok korai felismerése és megelőzése. Az egészséges gerinc fejlődéséhez több tényező megfelelő együttese szükséges. Sorozatunkban áttekintjük röviden összefoglalva, melyek is ezek.
A mozgásszegény, ülő életmód ma már nemcsak az iskolás, hanem az óvodáskorban is komoly problémákat jelent, amiben a szülők életmódjának és példamutatásának is fontos szerepe lehet.
Milyen az egészséges gerinc?
A gerinc formája egészséges gyermek esetében: a derék és nyaki szakaszon homorú, a háti szakaszon domború, oldalról harmonikusan S alakú. A mozgás minden irányban szabad és fájdalmatlan. A vállak és hátul a lapockák és a csípő lapátra tett kezek egy vonalban vannak.
Milyen a jó iskolatáska?
- Kell egy megfelelő iskolatáska, ami anatómiailag, más néven ergonómiailag tervezett, vagyis a táska háti része illeszkedik és igazodik a gerinc vonalához.
- Könnyű legyen.
- Egy megpakolt iskolatáska súlya optimális esetben, a gyermek súlyának 10%-át nem haladhatja meg.
- Mérete, akkor megfelelő, ha a váll vonalától a medencecsontig ér.
- Vállpántjai állíthatók, a táska megfelelően illeszkedik az akár pólóban, akár télikabátban lévő gyerektestre és szélesek, jól párnázottak az optimális súlyelosztás érdekében, varrásai erősek.
- Több rekeszes belső tér, a háthoz közel a nehezebb könyvek, külső rekeszekbe a füzetek, iskolaszerek. Az anyaga strapabíró, megfelelő helyeken légáteresztő, hogy a gyermek ne izzadjon bele és fényvisszaverő.
- Támaszték nélkül megáll a talpán önmagában.
- Gyermekünk a táskát mindkét vállon kell hogy hordja, mert a súlyelosztás így egyenletes.
- A táskába csak a valóban szükséges dolgok legyenek bepakolva.
Dr. Zsiska Beáta
reumatológus, holisztikus orvos
Regenero Egészségház
1133 Budapest Kárpát u. 14
regenero@upcmail.hu
06-1/781-2224
www.regenero.hu